TWENTY THIRD ANNUAL DOUBLEHANDED FARALLONES RACE
April 6th, 2002 - 58 miles

Overall TOT Corrected Finish Order

Boat Name Sail
Number
Boat
Type
Division PHRF Start
Time
Finish
Time
Elapsed
Time
Corrected *
Time (ToT)
Overall Results
Luna 255 J-105 B 84 8:05 3:11:31 PM 7:06:31 7:17:49 "1'st Place Div. B, Harvey Schlasky Perpetual, First Monohull on Corrected Time"
Wingit 74 F-27 A 15 8:00 2:23:12 PM 6:23:12 7:24:05 "1'st Place Div. A, First Multihull on Corrected"
Swamp Donkey 8444 Express 27 C 135 8:10 4:01:34 PM 7:51:34 7:26:22 1'st Place Div. C
Uno 2 Wylie 30 F 141 8:25 4:21:33 PM 7:56:33 7:26:59 1'st Place Div. F
Tinsley Light V 28259 Wyliecat 30 F 141 8:25 4:22:35 PM 7:57:35 7:27:58 2'nd Place Div. F
Lynx 28349 Wyliecat 30 F 141 8:25 4:24:43 PM 7:59:43 7:29:58 3'rd Place Div. F
Illusion 57 Cal 40 E 114 8:20 4:04:43 PM 7:44:43 7:34:27 1'st Place Div. E
Salty Hotel 18360 Express 27 C 135 8:10 4:10:20 PM 8:00:20 7:34:40 2'nd Place Div. C
Sleeping Dragon 69232 Hobie 33 B 96 8:05 3:37:33 PM 7:32:33 7:35:29 2'nd Place Div. B
Lilith 0007 Wyliecat 39 D 102 8:15 3:54:11 PM 7:39:11 7:37:42 1'st Place Div. D
Sanity Retension 62 Moore 24 C 150 8:10 4:24:45 PM 8:14:45 7:37:50 3'rd Place Div. C
Twist 28442 J-120 B 48 8:05 3:06:43 PM 7:01:43 7:40:19 3'rd Place Div. B
Auspice 42941 Schumacher 40 D 75 8:15 3:37:47 PM 7:22:47 7:41:23 2'nd Place Div. D
20/20 28963 J-105 B 84 8:05 3:35:23 PM 7:30:23 7:42:19 4'th Place Div. B
Donnybrook 28412 F-28R A -12 8:00 2:19:39 PM 6:19:39 7:43:21 2'nd Place Div. A
Catri 51727 Catri-27 A -9 8:00 2:22:06 PM 6:22:06 7:43:36
Andiamo 18723 Santa Cruz 27 C 141 8:10 4:24:55 PM 8:14:55 7:44:13 4'th Place Div. C
Django 137 J-120 B 42 8:05 3:05:57 PM 7:00:57 7:44:24 5'th Place Div. B
Charmed Life 40 Belize 43 A 99 8:00 3:46:00 PM 7:46:00 7:46:45
Shenanigans 28167 C&C 36-1 F 135 8:25 4:39:22 PM 8:14:22 7:47:57
Timber Wolf 67519 Yamaha 33 D 84 8:15 3:51:58 PM 7:36:58 7:49:04 3'rd Place Div. D
Baleineau 74 Olson 25 C 159 8:10 4:43:50 PM 8:33:50 7:49:11
Chesapeake 18245 Merit 25 G 168 8:30 5:13:03 PM 8:43:03 7:51:21 1'st Place Div. G
Georgia 8933 Van De Stadt 40 D 81 8:15 3:54:27 PM 7:39:27 7:53:59
Fat Bob 8457 Catalina 38 E 123 8:20 4:31:34 PM 8:11:34 7:53:59 2'nd Place Div. E
Pegasus 55001 Andrews 55 B -42 8:05 2:10:44 PM 6:05:44 7:54:23
Wet Spot 51 Moore 24 C 150 8:10 4:42:40 PM 8:32:40 7:54:24
Quicksilver 8529 C&C 39 E 108 8:20 4:20:55 PM 8:00:55 7:54:47
Encore 8592 Wylie Gemini C 144 8:10 4:39:58 PM 8:29:58 7:56:10
Bloom County 18151 Mancebo 31 B 96 8:05 3:59:21 PM 7:54:21 7:57:26
Plan B 4 Olson 29 B 93 8:05 3:57:30 PM 7:52:30 7:57:54
Princess 28876 Sabre 402 D 75 8:15 3:54:40 PM 7:39:40 7:58:59
Strange Bird 692 Catalina 42 Mk II D 102 8:15 4:15:43 PM 8:00:43 7:59:10
Loose Lips 18103 Merit 25 G 168 8:30 5:21:47 PM 8:51:47 7:59:13 2'nd Place Div. G
Gone Too Farr 40063 Farr 40 B 3 8:05 2:50:01 PM 6:45:01 8:00:08
Family Hour 28219 Olson 30 B 99 8:05 4:04:34 PM 7:59:34 8:00:20
Midnight Express 63369 Express 27 C 129 8:10 4:33:02 PM 8:23:02 8:00:33
Fast Forward 28299 Aerodyne 38 B 39 8:05 3:19:51 PM 7:14:51 8:02:18
Melange 18431 Express 37 D 72 8:15 3:58:00 PM 7:43:00 8:04:54
Valhanna 28461 Catalina 36 Mk II F 141 8:25 5:04:31 PM 8:39:31 8:07:18
Troubadour 42072 J-33 D 90 8:15 4:15:01 PM 8:00:01 8:07:53
Spindrift V 18305 Express 37 D 72 8:15 4:00:55 PM 7:45:55 8:07:57
Sea Witch 8855 Yankee 30 H 180 8:35 5:47:09 PM 9:12:09 8:09:03 1'st Place Div. H
Sail a Vie 184 Ericson 35 Mk II G 150 8:30 5:18:55 PM 8:48:55 8:09:27
X-Dream 42637 X-119 B 60 8:05 3:45:09 PM 7:40:09 8:11:53
Don't Look Back 28417 S&S 47 E 108 8:20 4:39:55 PM 8:19:55 8:13:33
Friday Harbor 28290 J-35 D 72 8:15 4:06:52 PM 7:51:52 8:14:11
Killer 68 Express 27 C 135 8:10 4:52:52 PM 8:42:52 8:14:56
Csardas 101 Moore 24 C 150 8:10 5:05:00 PM 8:55:00 8:15:04
Neuromancer 67720 Santana 35 B 99 8:05 4:20:35 PM 8:15:35 8:16:23
Rusalka 18929 Santa Cruz 40 B 54 8:05 3:47:04 PM 7:42:04 8:19:06
Slingshot BHA 1 Wally 67 B -72 8:05 2:06:20 PM 6:01:20 8:20:04 "Stewart Kett Memorial Trophy, Dennis Madigan Perpetual"
Polar Bear 14 Antrim 27 B 78 8:05 4:07:43 PM 8:02:43 8:20:29
Ione 8994 J-30 F 135 8:25 5:17:06 PM 8:52:06 8:23:40
Moonshine 8398 Custom DP 26 C 135 8:10 5:02:42 PM 8:52:42 8:24:14
Kuewa 28744 Islander 44 F 132 8:25 5:18:10 PM 8:53:10 8:27:00
Puppeteer 284 F-24 Mk II A 27 8:00 3:28:39 PM 7:28:39 8:28:31
Antares 28460 Ericson 34 F 132 8:25 5:23:04 PM 8:58:04 8:31:40
Opus 18283 Express 27 C 129 8:10 5:06:06 PM 8:56:06 8:32:09
Max (USA)25 Antrim 27 B 75 8:05 4:20:45 PM 8:15:45 8:36:35
Interlude 1664 Catalina 35 F 138 8:25 5:36:17 PM 9:11:17 8:39:27
Windancer 177 Catalina 38 E 123 8:20 5:19:19 PM 8:59:19 8:40:02
Half Off 117 Moore 24 C 150 8:10 5:36:14 PM 9:26:14 8:43:59
Razzberries 97479 Olson 34 D 99 8:15 5:00:35 PM 8:45:35 8:46:26
Fast Forward 87146 C&C 34 F 144 8:25 5:49:40 PM 9:24:40 8:47:15
Cohiba 6327 Catalina 27 H 204 8:35 6:52:38 PM 10:17:38 8:48:55
Thai Sapphire 001 Swift 40 G 165 8:30 6:18:22 PM 9:48:22 8:52:32
Na Na 28861 Saga 43 D 84 8:15 4:59:17 PM 8:44:17 8:58:10
Beat to Quarters 8383 Olson 30 B 99 8:05 5:05:39 PM 9:00:39 9:01:31
Winsome 747 Pearson 30 H 174 8:35 6:44:01 PM 10:09:01 9:04:05
Copernicus 38004 Sydney 38 B 21 8:05 4:00:04 PM 7:55:04 9:04:26
Imi Loa 582 Catalina 34 G 153 8:30 6:34:47 PM 10:04:47 9:17:09
Raptor 28604 F-27 A 21 8:00 4:19:44 PM 8:19:44 9:32:42
Leviathan 106 Moore 24 C 150 8:10 6:33:02 PM 10:23:02 9:36:32
Humdinger 888 Green 35 Tri A -24 8:00 DNF
Mirage 8477 Express 27 C 135 8:10 DNF
Starbuck 8666 Black Soo C 147 8:10 DNF
Silkye 3 Wylie 30 F 138 8:25 DNF
Nonchalant 84 Nonsuch 30 G 174 8:30 DNF
Foxxfyre 67248 Olson 30 G 159 8:30 DNF
Avalon 521 Ericson 28+ H 183 8:35 DNF
The Taproom 143 Catalina 320 G 156 8:30 OCS
Spirit of Elvis 67630 Farr 38 E 114 8:20 DNS
Jeannette 18608 Tartan 10 E 120 8:20 DNC
Concordia 87354 Ericson 38 E 120 8:20 DNC
Wisdom 28363 Santana 3030 F 132 8:25 DNC

Farr 40 One Design Fleet (Fully Crewed)

Boat Name Sail
Number
Boat
Type
Division Start
Time
Finish
Time
Elapsed
Time
Peregrine (NZL)40 Farr 40 J 8:50 2:52:50 PM 6:02:50 1'st Place
Shadow 51044 Farr 40 J 8:50 2:55:52 PM 6:05:52
Non Sequitur 40010 Farr 40 J 8:50 2:59:10 PM 6:09:10
Astra 40079 Farr 40 J 8:50 3:03:37 PM 6:13:37
Ol Farr Tz ITA 1 Farr 40 J 8:50 DNS
 
Division A | Division B | Division C | Division D | Division E | Division F | Division G | Division H | Division J
Results Overall | Elapsed Time

* Corrected Time (ToT) = 620/(520+PHRF Rating)

Final results - 4/10/02 by Randy Devol: randyd@rahul.net

TWENTY THIRD ANNUAL DOUBLEHANDED FARALLONES RACE

BAMA Home Page wingo.com