TWENTY FOURTH ANNUAL DOUBLEHANDED FARALLONES RACE
March 22, 2003 - 58 miles

Finish Time Order

Boat Name Sail
Number
Boat
Type
Division PHRF Start
Time
Finish
Time
Elapsed
Time
Corrected *
Time (ToT)
Trophy
Shadow 51044 Farr 40 B 3 8:05 17:20:08 9:15:08 10:58:06 1 Stewart Kett, Dennis Madigan Trophies
Wired 52074 Farr 40 B 3 8:05 17:23:14 9:18:14 11:01:46 2 3'rd Place Div B
Cipango 46056 Andrews 56 B -24 8:05 17:27:27 9:22:27 11:43:04 3
Morgana 28915 Santa Cruz 52 B -15 8:05 17:29:43 9:24:43 11:33:19 4
Blue Chip 21 Farr 40 B 3 8:05 17:32:01 9:27:01 11:12:11 5
Sweet Jane 4 J-90 B 48 8:05 17:34:02 9:29:02 10:21:08 6 Harvey Schlasky Perpetual Trophy
Emily Carr 49211 Santa Cruz 50 B -6 8:05 17:35:41 9:30:41 11:28:22 7
Slingshot 51220 Wally 67 B -72 8:05 17:39:49 9:34:49 13:15:30 8
Gone Too Farr 40063 Farr 40 B 3 8:05 17:40:54 9:35:54 11:22:43 9
Chance 39528 Farr 395 B 27 8:05 17:50:11 9:45:11 11:03:17 10
Copernicus 38004 Sydney 38 B 21 8:05 18:07:41 10:02:41 11:30:41 11
Fast Forward 28299 Aerodyne 38 B 39 8:05 18:30:34 10:25:34 11:33:50 12
Opus Five none Swan 82RS B -48 8:05 18:33:02 10:28:02 13:44:58 13
Winnetou 28852 Santa Cruz 52 B -15 8:05 18:41:15 10:36:15 13:01:08 14
Timber Wolf 67519 Farr 38 D 84 8:15 18:43:33 10:28:33 10:45:12 15 First Place Division D
Twist 28442 J-120 B 48 8:05 18:48:36 10:43:36 11:42:31 16
Auspice 42941 Schumacher 40 D 75 8:15 19:01:53 10:46:53 11:14:04 17 Second Place Division D
Convergence 46145 J-120 B 48 8:05 19:05:51 11:00:51 12:01:21 18
Rascal 28175 Wilderness 30 C 105 8:10 19:24:10 11:14:10 11:08:46 19 First Place Division C
Bloom County 18151 Mancebo 31 C 96 8:10 19:35:16 11:25:16 11:29:43 20 Third Place Division C
Spindrift V 18305 Express 37 D 72 8:15 19:38:56 11:23:56 11:56:17 21 Third Place Division D
Dragonsong 87014 Olson 30 C 99 8:10 19:45:38 11:35:38 11:36:45 22
Swamp Donkey 8444 Express 27 J 129 8:40 19:46:11 11:06:11 10:36:25 23 First Place Express 27 Division
Lightwave 319 J-105 C 78 8:10 19:54:20 11:44:20 12:10:15 24
20/20 28963 J-105 C 84 8:10 19:54:51 11:44:51 12:03:31 25
Motorcycle Irene 28137 Express 27 C 132 8:10 19:55:12 11:45:12 11:10:35 26 Second Place Division C
Bravado 4511 Elliott 14M B 45 8:05 19:55:35 11:50:35 12:59:45 27
Exocet 56 Express 27 J 129 8:40 19:56:34 11:16:34 10:46:20 28 Second Place Express 27 Division
Kookaburra 28438 J-105 C 78 8:10 19:59:58 11:49:58 12:16:05 29
El Raton 28050 Express 27 J 129 8:40 20:02:03 11:22:03 RAF
Luna 255 J-105 C 84 8:10 20:04:45 11:54:45 12:13:41 30
Bravo Juliet 77646 Hobie 33 C 84 8:10 20:05:20 11:55:20 12:14:17 31
La Diana 47933 Contessa 35 E 108 8:20 20:06:04 11:46:04 11:37:04 32 First Place Division E
Gerri De's Flying Circus 65 F-27 A 21 8:00 20:09:13 12:09:13 13:55:42 33 First Place Multihull Division
Friday Harbor 28290 J-35 D 72 8:15 20:09:44 11:54:44 12:28:32 34
Jitterbug 32 J-105 C 84 8:10 20:10:12 12:00:12 12:19:17 35
Attack From Mars 18462 Express 27 J 129 8:40 20:12:53 11:32:53 11:01:55 36 Third Place Express 27 Division
Andiamo 18723 Santa Cruz 27 C 129 8:10 20:13:16 12:03:16 11:30:57 37
Dianne 0 Express 27 J 129 8:40 20:14:34 11:34:34 11:03:32 38
True North 37146 C&C 37 E 108 8:20 20:16:10 11:56:10 11:47:03 39 Second Place Division E
Mirage 8477 Express 27 J 129 8:40 20:16:23 11:36:23 11:05:16 40
Georgia 8933 Van De Stadt 40 D 73 8:15 20:16:49 12:01:49 12:34:41 41
Wetsu 70 Express 27 J 129 8:40 20:17:39 11:37:39 11:06:29 42
Eclipse 85 Moore 24 H 150 8:35 20:18:07 11:43:07 10:50:39 43 First Place Moore 24 Division
Paramour 75 Moore 24 H 150 8:35 20:18:20 11:43:20 10:50:51 44 Second Place Moore 24 Division
Arowana 8 Diva 39 D 84 8:15 20:21:14 12:06:14 12:25:28 45
Moore On 4 Moore 24 H 150 8:35 20:22:05 11:47:05 10:54:19 46 Third Place Moore 24 Division
Setanta 59900 Baltic 42 DP D 72 8:15 20:22:20 12:07:20 12:41:44 47
E-Type 14 Express 27 J 129 8:40 20:22:26 11:42:26 11:11:03 48
Quicksilver 8529 C&C 39 E 105 8:20 20:22:46 12:02:46 11:56:59 49 Third Place Division E
Georgous 122 Moore 24 H 150 8:35 20:25:19 11:50:19 10:57:18 50
Sunshine 54 Moore 24 H 150 8:35 20:27:16 11:52:16 10:59:07 51
Sweet 102 Moore 24 H 150 8:35 20:28:13 11:53:13 10:59:59 52
Ergo 40428 Express 27 J 129 8:40 20:30:32 11:50:32 11:18:47 53
Opus 18283 Express 27 J 129 8:40 20:30:40 11:50:40 11:18:55 54
Blade Runner 51927 Catri A -39 8:00 20:30:57 12:30:57 16:07:58 55 Second Place Multihull Division
Leviathan 106 Moore 24 H 150 8:35 20:32:41 11:57:41 11:04:07 56
Csardas 101 Moore 24 H 150 8:35 20:33:50 11:58:50 11:05:11 57
Sparrowhawk 65 18814 Moore 24 H 150 8:35 20:34:02 11:59:02 11:05:22 58
Kangaroo Court 39 Moore 24 H 150 8:35 20:36:09 12:01:09 11:07:20 59
Silkye 38003 Wylie 30 F 138 8:25 20:37:29 12:12:29 11:30:11 60
Sail a Vie 184 Ericson 35 Mk II F 150 8:25 20:37:51 12:12:51 11:18:10 61 First Place Division F
Hurricane 77776 Moore 24 H 150 8:35 20:38:31 12:03:31 11:09:31 62
Lynx 28349 Wyliecat 30 F 141 8:25 20:40:32 12:15:32 11:29:55 63 Third Place Division F
Wet Spot 8146 Moore 24 H 150 8:35 20:40:50 12:05:50 11:11:40 64
Uno 2 Wylie 30 F 141 8:25 20:42:39 12:17:39 11:31:54 65
Salty Hotel 18360 Express 27 J 129 8:40 20:43:32 12:03:32 11:31:12 66
Moonshine 8398 Custom DP 26 C 132 8:10 20:44:20 12:34:20 11:57:19 67
Red Hawk 59024 Hawkfarm 28 F 162 8:25 20:51:31 12:26:31 11:18:39 68 Second Place Division F
Gavilan 28439 Wylie 39+ D 81 8:15 20:51:56 12:36:56 13:00:52 69
Power Play 97009 Andrews 30 E 120 8:20 20:58:05 12:38:05 12:14:24 70
Metridium 703 Catalina 42 Mk II E 105 8:20 21:00:26 12:40:26 12:34:21 71
Phantom 3608 J-24 G 168 8:30 21:02:09 12:32:09 11:17:49 72 First Place Division G
Antipodiste 18845 Farr 920 C 156 8:10 21:07:43 12:57:43 11:53:17 73
Chesapeake 18245 Merit 25 G 168 8:30 21:20:14 12:50:14 11:34:06 74 Second Place Division G
Loose Lips 18103 Merit 25 G 168 8:30 21:23:37 12:53:37 11:37:09 75 Third Place Division G
Fat Bob 8457 Catalina 38 E 120 8:20 21:56:47 13:36:47 13:11:16 76
Antares 28460 Ericson 34 E 129 8:20 22:05:18 13:45:18 13:08:25 77
Windancer 177 Catalina 38 E 120 8:20 22:08:48 13:48:48 13:22:54 78
Wisdom 28363 Santana 3030 E 126 8:20 22:09:46 13:49:46 13:16:22 79
Risky 28303 Ericson 911 SE F 135 8:25 22:24:34 13:59:34 13:14:42 80
Beat to Quarters 8383 Olson 30 C 99 8:10 22:28:56 14:18:56 14:20:19 81
Patriot 28406 Yamaha 33 F 159 8:25 22:45:22 14:20:22 13:05:36 82
Current Asset 6236 Islander 30 Mk II G 186 8:30 23:09:53 14:39:53 12:52:42 83
Cohiba 6327 Catalina 27 G 198 8:30 23:14:31 14:44:31 12:43:47 84
Tesa 642 Catalina 42 E 111 8:20 23:32:01 15:12:01 14:56:07 85
Valhanna 28461 Catalina 36 Mk II F 141 8:25 23:33:31 15:08:31 14:12:10 86
Anduril none Cross 38 Trimaran A 90 8:00 DNF
Charmed Life 40 Belize 43 A 93 8:00 DNF
Double Play 777 Gemini 105MC A 141 8:00 DNF
Trident 305 C-24 Mk II A 33 8:00 DNF
Django 137 J-120 B 48 8:05 DNF
Starbuck 8666 Black Soo C 132 8:10 DNF
Astraea 28389 Ericson 381 E 120 8:20 DNF
Lady Kay 11279 Ericson 35 Mk 3 E 120 8:20 DNF
Spirit of Elvis 67630 Santana 35 E 114 8:20 DNF
Strange Bird 692 Catalina 42 Mk II E 102 8:20 DNF
Blazing Saddles 18215 Olson 25 F 159 8:25 DNF
Coast Starlight Ltd. 8238 Morgan 382 F 156 8:25 DNF
Foxxfyre 67248 Yamaha 33 F 159 8:25 DNF
Kuewa 28744 Islander 44 F 138 8:25 DNF
Mustang 276 Islander 36 F 144 8:25 DNF
Nebbia 505 Catalina 320 F 150 8:25 DNF
Pier Pressure 77 Nonsuch 33 F 162 8:25 DNF
Aikane 140 Newport 33 G 174 8:30 DNF
Angel del Mar 36 Cheoy Lee Luders 36 G 204 8:30 DNF
Elaine 38000 Santana 22 G 237 8:30 DNF
Jazman 37559 Ranger 26 G 198 8:30 DNF
Mr. Ranger 265 Ranger 26 G 201 8:30 DNF
Pooh Bear none Columbia 30 G 168 8:30 DNF
Thai Sapphire None Swift 40 G 165 8:30 DNF
Color Blind 49 Moore 24 H 150 8:35 DNF
JR 76 Moore 24 H 150 8:35 DNF
Sanity Retension 62 Moore 24 H 150 8:35 DNF
Mirador 22 Antrim 27 C 69 8:10 DNC
Sea Wolf 86 J-80 C 111 8:10 DNC
Sleeping Dragon 69232 Hobie 33 C 96 8:10 DNC
Bessie's Girl 30088 Bristol 45.5 E 117 8:20 DNC
Step2 143 Catalina 42 E 96 8:20 DNC
About Time 28277 Ranger 33 F 153 8:25 DNC
Another Pearl 28988 Custom Swain 31 G 234 8:30 DNC
Crinan 18098 C&C 30 G 177 8:30 DNC
Curmudgeon 18436 Express 27 J 129 8:40 DNC
 
Division A | Division B | Division C | Division D | Division E | Division F | Division G | Division H | Division J
Results Overall | Elapsed Time | Finish Time
* Corrected Time (ToT) = 620/(520+PHRF Rating) PDF File

Final results - 3/26/2003 by Randy Devol: randyd@rahul.net

TWENTY FOURTH ANNUAL DOUBLEHANDED FARALLONES RACE

BAMA Home Page wingo.com