TWENTY SIXTH ANNUAL DOUBLEHANDED FARALLONES RACE
April 2, 2005 - 58 miles

Finish Order

 

 

Boat Name Sail # Boat Type Division #   Finish Time   Trophy
Erin 28910 Antrim 30 Multihull 1   13:58:35   First multihull on elapsed time, 2'nd in Division, Dennis Madigan Perpetual Trophy to J. Antrim
Lil Bear 252 C-31 Multihull 1   14:00:39   First multihull on corrected time
Sweet Jane 4 J-90 ULDB 2   14:46:51   1'st in Division, Stewart Kett Memorial Trophy
Serena 28538 Thompson T1150 ULDB 2   14:59:13    
Gaijin 314 C-24mk2 Multihull 1   15:14:20    
Raptor 28604 F-27 Multihull 1   15:20:30    
White Caps 77890 Santa Cruz 50 ULDB 2   15:23:09    
Puppeteer 284 C-24mk2 Multihull 1   15:26:39    
Enzo 8975 Hobie 33 ULDB 2   15:44:00   2'nd in Division
Timber Wolf 67519 Farr 38 PHRF 6   15:55:00   1'st in Division
Punk Dolphin 18481 Wylie Sleazy Dog PHRF 6   15:56:34   2'nd in Division
AFM 87065 Hobie 33 ULDB 3   15:58:43    
Moxie 83 Express 27 Express 27 4   15:59:20   1'st in Division
El Raton 28050 Express 27 Express 27 4   15:59:55   2'nd in Division
Fish Food 92 Moore 24 Moore 24 5   16:02:03   Harvey Shlasky Perpetual Trophy, First monohull on corrected time, 1'st in Division
Bloom County 18151 Mancebo 31 ULDB 3   16:02:22   2'nd in Division
Nina 27 Olsen 29 ULDB 3   16:03:31    
Andiamo 18723 Santa Cruz 27 ULDB 3   16:08:23   1'st in Division
Uno 2 Wyliecat 30 IB PHRF 6   16:22:16   3'rd in Division
Gruntled 68 Moore 24 Moore 24 5   16:23:06   2'nd in Division
Melange 18431 Express 37 PHRF 6   16:24:10    
Chat De Mer 40 FP Belize 43 Multihull 1   16:27:58    
Wet Spot 51 Moore 24 Moore 24 5   16:28:38   3'rd in Division
Wasabi 102 Moore 24 Moore 24 5   16:31:10    
Paramour 75 Moore 24 Moore 24 5   16:32:28    
Another Girl 6 Ultimate 24 ULDB 3   16:33:42    
Attack From Mars 18462 Express 27 Express 27 4   16:33:47    
Lynx 28349 Wyliecat 30 PHRF 8   16:33:52   1'st in Division
Carmelita 131 Catalina 42 PHRF 6   16:34:05    
Silkye 38003 Wylie 30 PHRF 8   16:34:37   2'nd in Division
Sanity Retension 62 Moore 24 Moore 24 5   16:34:39    
True Grits 29 Express 27 Express 27 4   16:38:57    
Georgia 8933 Van De Stadt 40 PHRF 6   16:40:27    
Eclipse 85 Moore 24 Moore 24 5   16:44:18    
Valhalla 18308 Beneteau First 38 PHRF 6   16:45:49    
Xpression 28314 C&C 110 PHRF 6   16:47:05    
Stray Cat 10 Olson 30 ULDB 3   16:50:22    
Mooragami 999 Moore 24 Moore 24 5   16:51:54    
Metridium 703 Catalina 42 Mk II PHRF 6   16:53:09    
Razzberries 97479 Olson 34 PHRF 6   16:53:42    
Dianne 0 Express 27 Express 27 4   16:56:39    
Wetsu 70 Express 27 Express 27 4   17:00:52    
Flying Tiger 155 Moore 24 Moore 24 5   17:00:56    
Brick House 91 Moore 24 Moore 24 5   17:03:13    
Fat Bob 8457 Catalina 38 PHRF 7   17:04:08   1'st in Division
E9 89 Moore 24 Moore 24 5   17:10:03   First mixed gender yacht on corrected time
Windancer 177 Catalina 38 PHRF 7   17:12:27   2'nd in Division
Airstream 41368 Centruion 42 PHRF 6   17:19:52    
Numa Boa 106 Moore 24 Moore 24 5   17:29:11    
Chesapeake 18245 Merit 25 PHRF 9   17:32:41   1'st in division
Taz 107 Moore 24 Moore 24 5   17:35:12    
Surf 38415 X-332 PHRF 7   17:43:37    
Bravo Juliet 77646 Hobie 33 ULDB 3   17:55:03    
Wisdom 28363 Santana 3030 PHRF 8   18:01:09    
Kuewa 28744 Islander 44 PHRF 8   18:14:28    
Friday Harbor 28580 Benetau 323 PHRF 8   18:26:01    
Solar Wind 49143 Martin 32 PHRF 7   18:45:43    
Cohiba 6327 Catalina 27 PHRF 9   19:20:50   2'nd in Division
Tan Tsin 28630 Pacific 30 PHRF 9   19:37:32    
Abigail Morgan 18394 Express 27 Express 27 4   DNF    
Azure 72 Cal 40 PHRF 7   DNF    
Bad Puddy Cat 31536 C&C 37 PHRF 7   DNF    
Elaine 38000 Santana 22 PHRF 9   DNF    
Galaxsea 28743 Nauticat 44 PHRF 9   DNF    
Kokomo 259 Catalina 38 PHRF 8   DNF    
Kookaburra 153 J-120 ULDB 2   DNF    
Moonshine 8398 Custom DP 26 ULDB 3   DNF    
Moorengutan 44 Moore 24 Moore 24 5   DNF    
Quicksilver 8529 C&C 39 PHRF 6   DNF    
Sail a Vie 184 Ericson 35 Mk II PHRF 9   DNF    
Spitfire 77674 Moore 24 Moore 24 5   DNF    
Tenacity 140 Santa Cruz 27 ULDB 3   DNF    
Tesa 642 Catalina 42 PHRF 7   DNF    
Three Sigma 28557 F-27 Multihull 1   DNF    
Tranya 83 Moore 24 Moore 24 5   DNF    
Wife Not Happy 280 J-105 ULDB 3   DNF    
Desperado 77539 Express 27 Express 27 4   DNS    
Fast Forward 28299 Aerodyne 38 ULDB 2   DNS    
Foxxfyre 67248 Yamaha 33 PHRF 9   DNS    
Jazman 37559 Ranger 26 PHRF 9   DNS    
JR 76 Moore 24 Moore 24 5   DNS    
Velocity 28642 J-42 PHRF 6   DNS    


Division 1 | Division 2 | Division 3 | Division 4 | Division 5 | Division 6 | Division 7 | Division 8 | Division 9
Results Overall | Elapsed Time | Finish Time

* Corrected Time (ToT) = elapsed time * 620/(520+PHRF Rating) PDF

Results as of 04/03/2005 : slackwater_sf@hotmail.com

TWENTY SIXTH ANNUAL DOUBLEHANDED FARALLONES RACE

BAMA Home Page