TWENTY SIXTH ANNUAL DOUBLEHANDED FARALLONES RACE
April 2, 2005 - 58 miles

Overall Corrected ToT* Finish Order

 

Boat Name Sail # Boat Type Division # PHRF Start Finish Elapsed   Corrected ToT* Place Trophy
Fish Food 92 Moore 24 Moore 24 5 150 8:25 16:02:03 7:37:03   7:02:57 1 Harvey Shlasky Perpetual Trophy, First monohull on corrected time, 1'st in Division
Lil Bear 252 C-31 Multihull 1 -3 8:05 14:00:39 5:55:39   7:06:30 2 First multihull on corrected time
Erin 28910 Antrim 30 Multihull 1 -9 8:05 13:58:35 5:53:35   7:09:00 3 First multihull on elapsed time, 2'nd in Division, Dennis Madigan Perpetual Trophy to Jim Antrim
Sweet Jane 4 J-90 ULDB 2 51 8:10 14:46:51 6:36:51   7:10:54 4 1'st in Division, Stewart Kett Memorial Trophy
El Raton 28050 Express 27 Express 27 4 129 8:20 15:59:55 7:39:55   7:19:22 5 2'nd in Division
Gruntled 68 Moore 24 Moore 24 5 150 8:25 16:23:06 7:58:06   7:22:25 6 2'nd in Division
Moxie 83 Express 27 Express 27 4 123 8:20 15:59:20 7:39:20   7:22:54 7 1'st in Division
Wet Spot 51 Moore 24 Moore 24 5 150 8:25 16:28:38 8:03:38   7:27:32 8 3'rd in Division
Andiamo 18723 Santa Cruz 27 ULDB 3 135 8:15 16:08:23 7:53:23   7:28:05 9 1'st in Division
Lynx 28349 Wyliecat 30 PHRF 8 135 8:40 16:33:52 7:53:52   7:28:33 10 1'st in Division
Wasabi 102 Moore 24 Moore 24 5 150 8:25 16:31:10 8:06:10   7:29:53 11  
Paramour 75 Moore 24 Moore 24 5 150 8:25 16:32:28 8:07:28   7:31:05 12  
Silkye 38003 Wylie 30 PHRF 8 132 8:40 16:34:37 7:54:37   7:31:19 13 2'nd in Division
Gaijin 314 C-24mk2 Multihull 1 69 8:05 15:14:20 7:09:20   7:31:56 14  
Sanity Retension 62 Moore 24 Moore 24 5 150 8:25 16:34:39 8:09:39   7:33:07 15  
Timber Wolf 67519 Farr 38 PHRF 6 84 8:30 15:55:00 7:25:00   7:36:47 16 1'st in Division
Eclipse 85 Moore 24 Moore 24 5 150 8:25 16:44:18 8:19:18   7:42:02 17  
Puppeteer 284 C-24mk2 Multihull 1 69 8:05 15:26:39 7:21:39   7:44:54 18  
Punk Dolphin 18481 Wylie PHRF 6 72 8:30 15:56:34 7:26:34   7:47:41 19 2'nd in Division
Bloom County 18151 Mancebo 31 ULDB 3 99 8:15 16:02:22 7:47:22   7:48:07 20 2'nd in Division
Uno 2 Wyliecat 30 IB PHRF 6 105 8:30 16:22:16 7:52:16   7:48:29 21 3'rd in Division
Mooragami 999 Moore 24 Moore 24 5 150 8:25 16:51:54 8:26:54   7:49:04 22  
Attack From Mars 18462 Express 27 Express 27 4 129 8:20 16:33:47 8:13:47   7:51:43 23  
Raptor 28604 F-27 Multihull 1 51 8:05 15:20:30 7:15:30   7:52:52 24  
Nina 27 Olsen 29 ULDB 3 93 8:15 16:03:31 7:48:31   7:53:52 25 3'rd in Division
Chesapeake 18245 Merit 25 PHRF 9 168 8:45 17:32:41 8:47:41   7:55:32 26 1'st in division
Chat De Mer 40 FP Belize 43 Multihull 1 135 8:05 16:27:58 8:22:58   7:56:05 27  
True Grits 29 Express 27 Express 27 4 129 8:20 16:38:57 8:18:57   7:56:39 28  
Flying Tiger 155 Moore 24 Moore 24 5 150 8:25 17:00:56 8:35:56   7:57:26 29  
AFM 87065 Hobie 33 ULDB 3 81 8:15 15:58:43 7:43:43   7:58:23 30  
Brick House 91 Moore 24 Moore 24 5 150 8:25 17:03:13 8:38:13   7:59:33 31  
Carmelita 131 Catalina 42 PHRF 6 102 8:30 16:34:05 8:04:05   8:02:32 32  
E9 89 Moore 24 Moore 24 5 150 8:25 17:10:03 8:45:03   8:05:52 33 First mixed gender yacht on corrected time
Enzo 8975 Hobie 33 ULDB 2 54 8:10 15:44:00 7:34:00   8:10:23 34 2'nd in Division
Fat Bob 8457 Catalina 38 PHRF 7 120 8:35 17:04:08 8:29:08   8:13:13 35 1'st in Division
Dianne 0 Express 27 Express 27 4 129 8:20 16:56:39 8:36:39   8:13:34 36  
Serena 28538 Thompson T1150 ULDB 2 -6 8:10 14:59:13 6:49:13   8:13:36 37  
Valhalla 18308 Beneteau First 38 PHRF 6 102 8:30 16:45:49 8:15:49   8:14:13 38  
Melange 18431 Express 37 PHRF 6 72 8:30 16:24:10 7:54:10   8:16:36 39  
Wetsu 70 Express 27 Express 27 4 129 8:20 17:00:52 8:40:52   8:17:36 40  
Metridium 703 Catalina 42 Mk II PHRF 6 105 8:30 16:53:09 8:23:09   8:19:07 41  
Another Girl 6 Ultimate 24 ULDB 3 99 8:15 16:33:42 8:18:42   8:19:30 42  
Windancer 177 Catalina 38 PHRF 7 120 8:35 17:12:27 8:37:27   8:21:17 43 2'nd in Division
Numa Boa 106 Moore 24 Moore 24 5 150 8:25 17:29:11 9:04:11   8:23:34 44  
Razzberries 97479 Olson 34 PHRF 6 99 8:30 16:53:42 8:23:42   8:24:31 45  
Taz 107 Moore 24 Moore 24 5 150 8:25 17:35:12 9:10:12   8:29:08 46  
Georgia 8933 Van De Stadt 40 PHRF 6 72 8:30 16:40:27 8:10:27   8:33:39 47  
Stray Cat 10 Olson 30 ULDB 3 99 8:15 16:50:22 8:35:22   8:36:12 48  
White Caps 77890 Santa Cruz 50 ULDB 2 -3 8:10 15:23:09 7:13:09   8:39:27 49  
Xpression 28314 C&C 110 PHRF 6 69 8:30 16:47:05 8:17:05   8:43:15 50  
Surf 38415 X-332 PHRF 7 120 8:35 17:43:37 9:08:37   8:51:28 51  
Wisdom 28363 Santana 3030 PHRF 8 123 8:40 18:01:09 9:21:09   9:01:05 52  
Kuewa 28744 Islander 44 PHRF 8 138 8:40 18:14:28 9:34:28   9:01:17 53  
Cohiba 6327 Catalina 27 PHRF 9 204 8:45 19:20:50 10:35:50   9:04:30 54 2'nd in Division
Friday Harbor 28580 Benetau 323 PHRF 8 141 8:40 18:26:01 9:46:01   9:09:40 55  
Airstream 41368 Centruion 42 PHRF 6 69 8:30 17:19:52 8:49:52   9:17:45 56  
Tan Tsin 28630 Pacific 30 PHRF 9 198 8:45 19:37:32 10:52:32   9:23:28 57  
Solar Wind 49143 Martin 32 PHRF 7 120 8:35 18:45:43 10:10:43   9:51:38 58  
Bravo Juliet 77646 Hobie 33 ULDB 3 84 8:15 17:55:03 9:40:03   9:55:25 59  
Abigail Morgan 18394 Express 27 Express 27 4 129 8:20 DNF          
Azure 72 Cal 40 PHRF 7 114 8:35 DNF          
Bad Puddy Cat 31536 C&C 37 PHRF 7 108 8:35 DNF          
Elaine 38000 Santana 22 PHRF 9 237 8:45 DNF          
Galaxsea 28743 Nauticat 44 PHRF 9 180 8:45 DNF          
Kokomo 259 Catalina 38 PHRF 8 123 8:40 DNF          
Kookaburra 153 J-120 ULDB 2 48 8:10 DNF          
Moonshine 8398 Custom DP 26 ULDB 3 132 8:15 DNF          
Moorengutan 44 Moore 24 Moore 24 5 150 8:25 DNF          
Quicksilver 8529 C&C 39 PHRF 6 105 8:30 DNF          
Sail a Vie 184 Ericson 35 Mk II PHRF 9 150 8:45 DNF          
Spitfire 77674 Moore 24 Moore 24 5 144 8:25 DNF          
Tenacity 140 Santa Cruz 27 ULDB 3 135 8:15 DNF          
Tesa 642 Catalina 42 PHRF 7 108 8:35 DNF          
Three Sigma 28557 F-27 Multihull 1 57 8:05 DNF          
Tranya 83 Moore 24 Moore 24 5 150 8:25 DNF          
Wife Not Happy 280 J-105 ULDB 3 78 8:15 DNF          
Desperado 77539 Express 27 Express 27 4 129 8:20 DNS          
Fast Forward 28299 Aerodyne 38 ULDB 2 39 8:10 DNS          
Foxxfyre 67248 Yamaha 33 PHRF 9 159 8:45 DNS          
Jazman 37559 Ranger 26 PHRF 9 198 8:45 DNS          
JR 76 Moore 24 Moore 24 5 150 8:25 DNS          
Velocity 28642 J-42 PHRF 6 72 8:30 DNS          


Division 1 | Division 2 | Division 3 | Division 4 | Division 5 | Division 6 | Division 7 | Division 8 | Division 9
Results Overall | Elapsed Time | Finish Time

* Corrected Time (ToT) = elapsed time * 620/(520+PHRF Rating) PDF

Results as of 04/03/2005 : slackwater_sf@hotmail.com

TWENTY SIXTH ANNUAL DOUBLEHANDED FARALLONES RACE

BAMA Home Page