TWENTY EIGHTH ANNUAL DOUBLEHANDED FARALLONES RACE
April 7, 2007 - 58 miles
Final - Elapsed Time Finish Order
Boat Name Sail # Boat Type Skipper Div. PHRF Start Finish Elapsed Corrected ToT*
Lightspeed USA-1 Lightspeed 32 Baylis 1 -81 8:00 14:04:46 04:46.0 8:35:10 Gun, Denis Madigan Trophy to Stan Schreyer, First Multihull to Finish, Second Place, Div. 1
Serena 28538   Thompson T1150 Kuettel 2 -3 8:05 15:29:50 24:50.0 8:53:27   Gun, Stuart Kett Trophy, First Place, Div. 2
Erin 28910 Antrim 30  Buhler 1 -9 8:00 15:30:41 30:41.0 9:06:49  
Wingit 74 F-27 Wells 1 51 8:00 15:31:33 31:33.0 8:10:18 Harvey Shlasky Trophy, First Mixed Gender Yacht, First Mulithull Overall, First Place Div. 1
Lil Bear 252 C-31R Austin 1 -3 8:00 15:36:58 36:58.0 9:08:00  
Equity Kicker 5235   Santa Cruz 52 Mau 2 -3 8:05 15:44:03 39:03.0 9:10:30    
Roshambo 135 F-31-R Doud 1 3 8:00 15:40:32 40:32.0 9:05:57  
Three Sigma 28557 F-27 Harvey 1 51 8:00 15:57:51 57:51.0 8:38:51  
Great Sensation 35045   ID35 Yovkov 2 36 8:05 16:06:59 01:59.0 8:57:28   Second Place, Div. 2
Saphire 38008   Synergy 1000 Rasmussen 2 45 8:05 16:17:07 12:07.0 9:00:01    
Papillon 277 F-27 Scott 1 51 8:00 16:14:27 14:27.0 8:56:53  
Timber Wolf 67519   Farr 38 Hodges 6 84 8:25 16:40:51 15:51.0 8:28:59   Gun, Pinapple Sails Club Trophy, First Place Div. 6
Stewball 18278   Express 37 Everett 6 72 8:25 16:50:04 25:04.0 8:48:57   Second Place, Div. 6
Jam Session 56434   J-105 Spiegel 4 78 8:15 16:41:18 26:18.0 8:44:56   Gun, First Place Div. 4
AFM 87065   Hobie 33 McBurney 4 75 8:15 16:42:07 27:07.0 8:48:25   Second Place Div. 4
Gaijin 314 C-24mk2 Adams 1 69 8:00 16:27:54 27:54.0 8:54:38  
Auspice 42941   Schumacher 40 Coggan 6 72 8:25 16:53:01 28:01.0 8:52:03   Third Place, Div. 6
Zsa Zsa 35017   ID35 Glaros 2 36 8:05 16:37:18 32:18.0 9:31:16    
Spindrift V 18305   Express 37 Wright 6 72 8:25 17:06:05 41:05.0 9:05:44    
Escapade 18051   Express 37 Mitchell 6 72 8:25 17:15:25 50:25.0 9:15:30    
Wife Not Happy 280   J-105 Hall 4 78 8:15 17:10:40 55:40.0 9:15:22    
Disfunctional Youth 46308   J-105 Goldsberry 4 78 8:15 17:12:41 57:41.0 9:17:28    
Tivoli 46612   Benetau 42S7 Bentsen 6 72 8:25 17:23:58 58:58.0 9:24:28    
Phat Jack 18257   Express 37 Lugliani 6 72 8:25 17:25:29 00:29.0 9:26:03    
Twist 28442   J-120 Bruck 2 48 8:05 17:06:13 01:13.0 9:50:46    
Motorcycle Irene 28137   Express 27 Paxton 3 129 8:10 17:11:44 01:44.0 8:37:32   Gun, Pineapple Sails Club Trophy, First Place Div. 3
Pterodactyl 18914   Pacific Yachts deFay Moreau 2 48 8:05 17:07:40 02:40.0 9:52:21    
Willow 38300   Centurion 40s Braid 6 75 8:25 17:31:35 06:35.0 9:29:33    
Witchy Woman 116   Express 27 Jenkins 3 129 8:10 17:17:05 07:05.0 8:42:38   Second Place Div 3
Simba 87275   Express 27 McCormach 3 129 8:10 17:17:28 07:28.0 8:43:00   Third Place Div. 3
Green Buffalo 8538   Cal 40 Quanci 7 114 8:30 17:41:35 11:35.0 8:59:24   Gun,  First Place, Div. 7
Bloom County 18151   Mancebo 31 Basso 4 99 8:15 17:26:47 11:47.0 9:12:40    
Bad Puddy Cat 31536   C&C 37 Siddens 7 108 8:30 17:45:59 15:59.0 9:08:54   Second Place Div. 7
Airstream 77   Centruion 42 Wickman 6 69 8:25 17:42:20 17:20.0 9:46:40    
Dragonsong 87014   Olson 30 McFadden 4 99 8:15 17:32:49 17:49.0 9:18:43    
Valhalla 18308   Beneteau First 38 Rothe 7 102 8:30 17:48:09 18:09.0 9:16:21    
Silkye 38003   Wylie 30 Skinner 8 132 8:35 17:54:51 19:51.0 8:52:22   Gun, First Place, Div. 8
Spike 92   Moore 24 Sorensen 5 150 8:20 17:41:08 21:08.0 8:39:15   Gun, First Place Div. 5
Paramour 75   Moore 24 Fennell 5 150 8:20 17:42:37 22:37.0 8:40:38   Pinapple Sails Club Trophy, Second Place, Div. 5
Tortuga 154   Moore 24 Erkelens 5 150 8:20 17:42:49 22:49.0 8:40:49   Third Place Div. 5
Carmelita 131   Catalina 42 Lewis 7 102 8:30 17:52:56 22:56.0 9:21:07    
Chesapeake 38245   Outbound 46 Fair 6 84 8:25 17:48:48 23:48.0 9:38:44    
Eight Ball 85   Moore 24 Easom 5 150 8:20 17:43:50 23:50.0 8:41:45    
Lynx 28349   Wyliecat 30 Overton 8 135 8:35 17:59:17 24:17.0 8:54:08   Second Place, Div. 8
Metridium 703   Catalina 42 Mk II Graves 7 105 8:30 17:57:50 27:50.0 9:23:17    
Gruntled 68   Moore 24 Winer 5 150 8:20 17:48:47 28:47.0 8:46:20    
Absinthe 102   Moore 24 Nitake 5 150 8:20 17:48:51 28:51.0 8:46:24    
El Raton 28050   Express 27 Lotto 3 129 8:10 17:39:14 29:14.0 9:03:48    
Special Edition 8258   Wilderness 30 Janney 4 96 8:15 17:45:00 30:00.0 9:33:42    
Morphine 72   Moore 24 Butler 5 150 8:20 17:50:46 30:46.0 8:48:10    
Pain Killer 369   J-80 Patterson 4 117 8:15 17:45:53 30:53.0 9:15:39    
Tesa 642   Catalina 42 Haas 7 102 8:30 18:01:07 31:07.0 9:29:17    
Numa Boa 106   Moore 24 English 5 150 8:20 17:51:09 31:09.0 8:48:32    
Flying Tiger 155   Moore 24 Seifers 5 150 8:20 17:55:40 35:40.0 8:52:42    
E9 89   Moore 24 Shoen 5 150 8:20 17:56:51 36:51.0 8:53:48    
Razzberries 97479   Olson 34 Nesbit 6 99 8:25 18:01:59 36:59.0 9:37:55    
Double Troubl 12   Moore 24 Durant 5 150 8:20 17:57:01 37:01.0 8:53:57    
Magic Bus 41   Express 27 Deeds 3 129 8:10 17:47:33 37:33.0 9:11:45    
Elise 101   Express 27 Bossett 3 129 8:10 17:48:46 38:46.0 9:12:54    
Cal 136   Moore 24 Albright 5 150 8:20 17:58:54 38:54.0 8:55:42    
Wet Spot 51   Moore 24 Verdoia 5 150 8:20 18:00:22 40:22.0 8:57:03    
Moore Havoc 135   Moore 24 Moore 5 150 8:20 18:00:49 40:49.0 8:57:28    
Expressway 57   Express 27 Robinson 3 129 8:10 17:52:08 42:08.0 9:16:07    
Sparrowhawk 65   Moore 24 Condy 5 150 8:20 18:09:02 49:02.0 9:05:05    
Andiamo 18723   Santa Cruz 27 Sutton 4 135 8:15 18:06:12 51:12.0 9:19:37    
Solar Wind 49143   Martin 32 Crittenden 8 126 8:35 18:29:04 54:04.0 9:30:09    
Bravo 130   Pretorian 35 Wangenheim 8 132 8:35 18:30:04 55:04.0 9:25:52    
Taz 107   Moore 24 Wyant 5 150 8:20 18:15:08 55:08.0 9:10:43    
Shanti 326   Olson 911s Eberly 8 132 8:35 18:30:16 55:16.0 9:26:03    
Plus Sixteen 97707   Olson 911S Disario 8 129 8:35 18:31:21 56:21.0 9:29:42    
Moorigami 999   Moore 24 Siegel 5 150 8:20 18:16:27 56:27.0 9:11:56    
Dianne 0   Express 27 Katzman 3 129 8:10 18:07:39 57:39.0 9:30:57    
Eyrie 6100   Hawkfarm 28 Petroka 9 165 8:40 18:37:51 57:51.0 9:01:07   Gun, Second Place, Div. 9
Loose Lips 18103   Merit 25 Mai 9 168 8:40 18:40:03 00:03.0 9:00:45   First Place Div. 9
Topper II 71   Moore 24 Holbrook 5 150 8:20 18:21:22 01:22.0 9:16:29    
Le Flying Fish 18095   Moore 24 Sirey 5 150 8:20 18:24:17 04:17.0 9:19:11    
S'Moore 150   Moore 24 Crutcher 5 150 8:20 18:24:43 04:43.0 9:19:35    
Voyager 38345   Beneteau Hocking 8 132 8:35 18:43:27 08:27.0 9:38:35    
Nicole 8210   Orion 35 Morrison 8 150 8:35 18:45:29 10:29.0 9:24:55   Third Place, Div. 8
Fox Sea 8946   C&C 40 Fox 6 94 8:25 18:39:53 14:53.0 10:20:54    
Sail a Vie 184   Ericson 35 Mk II MacFarlane 8 150 8:35 18:53:23 18:23.0 9:32:14    
Higher & Faster 122   Moore 24 Malpas 5 150 8:20 19:06:06 46:06.0 9:57:53    
Margarite     Tartan 3500 Matther 7 111 8:30 19:36:43 06:43.0 10:55:06    
Bonito 811   Santana 22 Andrews 9 234 8:40 19:56:06 16:06.0 9:15:57   Third Place, Div. 9
Sailfish 28887   Merit 25 Parsons 9 168 8:40 19:57:06 17:06.0 10:10:11    
Speed Racer 18371   Merit 25 Scarpulla 9 168 8:40 19:57:13 17:13.0 10:10:17    
Surf 38415   X-332 Hendricks 7 120 8:30 19:49:46 19:46.0 10:58:31    
Mimicat 2707   Hinkley 38 Long 8 150 8:35 19:57:30 22:30.0 10:31:34    
Cohiba 6327   Catalina 27 Regenold 9 204 8:40 20:35:50 55:50.0 10:13:00    
Greatest Thing 47895   Santana 22 Nutt 9 234 8:40 20:40:01 00:01.0 9:52:03    
Ergo 97050   Ericson 35 Merrick 9 159 8:40 20:47:13 07:13.0 11:04:02    
No Ka Oi 28668   Gibson 43 Mummah 8 132 8:35 20:43:04 08:04.0 11:32:20    
Friday Harbor 28580   Benetau 323 Radke 8 147 8:35 20:49:15 14:15.0 11:22:31    
Galaxsea 28743   Nauticat 44 Willey 9 180 8:40 21:14:10 34:10.0 11:07:59    
Sugar Magnolia 28295   Hunter 29.5 Fulcher 9 198 8:40 21:28:07 48:07.0 11:03:17    
Outsider 1000   Axxura 31D Nelsen 2 57 8:05 DNF --- ---   Retired 2:46
Jolin 164   Nonsuch 30 Helfand 9 174 8:40 DNF --- ---    
C-Creature 24378 C-24mk2 Medley 1 69 DNS  
Strega 77   Express 27 Michaillat 3 129 DNS --- --- ---   Late checkin, Finished at 18:09:28
Moxie 83   Express 27 Crowson 3 129 DNS --- --- ---   Over Early, Finished at 17:21:22
Flashman 116   Moore 24 Perrin 5 150 DNS --- --- ---    
Escapade 38011   Sabre 402 Sands 6 72 DNS --- --- ---   Over Early
Temptation 398   Catalina 350 Yelda 8 150 DNS --- --- ---    
CL2 37265   Cal 25 Benjamin 9 222 DNS --- --- ---    
Juliette     Pearson 23c Wise 9 240 DNS --- --- ---    
Final Results: 04/12/07 12:00 Randy Devol
BAMA